ScienceWeek

Geografie

Luni

09:00-10:00
Deschidere
(Sala de festivități)
11:00-12:00
„Back to School” - despre UE și instituțiile sale
(P1)
12:00-13:00
„Let's think about our future working life” - diseminare proiect Erasmus+
(I12)

Marți

08:30-10:30
„World Tour”
(I13)
10:30-11:30
„Călătorii extraordinare”
(Amfiteatrul mare)
12:00-13:00
„Treasure Hunt”
(Perimetrul școlii)

Miercuri

10:00-12:00
„GREEN” - activitate de ecologizare
(Perimetrul școlii)
12:00-15:00
Concurs Interdisciplinar
(I11, I12, I13)

Chimie

Luni

09:00-10:00
Deschidere
(Sala de festivități)
10:00-11:00
Concurs ”Chimia... altfel”
(Laborator chimie)
11:00-13:00
„Noblețea profesiei de medic”
(I5)

Miercuri

12:00-15:00
Concurs Interdisciplinar
(I11, I12, I13)

Fizică

Luni

09:00-10:00
Deschidere
(Sala de festivități)
11:00-13:00
„FizArt - CREATIVITY, ‘19mission” (liceu)
(I13 și curtea interioară vest)
12:30-13:30
Concurs „Rachete cu apă”
(Terenul de sport)

Marți

09:00-11:00
„FIZICA – ştiinţă dincolo de magie” (sesiune experimentală)
(curtea interioară vest)
11:00-13:00
„FizArt - CREATIVITY, ‘19mission”
(I13 și curtea interioară vest)

Miercuri

12:00-15:00
Concurs Interdisciplinar
(I11, I12, I13)

Matematică

Luni

09:00-10:00
Deschidere
(Sala de festivități)
09:00-10:00
„Aplicațiile matematicii în științe”
(Sala de festivități)
11:00-12:00
Jocuri Mind Lab
(P4 și P5)

Marți

8:00-9:30
Atelier prezentare proiecte Math.en.Jeans
(I12)
11:00-13:00
„Matematica din jurul nostru”
(I5)

Biologie

Luni

09:00-10:00
Deschidere
(Sala de festivități)
10:00-11:00
Introducere în ornitologie
(P6)
11:00-12:00
Disecții (sesiune experimentală)
(Laborator biologie)

Marți

11:00-12:00
Curs de prim ajutor
(Sala de sport)

Miercuri

09:00-12:00
Knots and Sutures
(Laborator biologie)
12:00-15:00
Concurs Interdisciplinar
(I11, I12, I13)

Joi

9:30-11:30
„Prieteni și dușmani din alimente”
(P1)

Informatică

Luni

09:00-10:00
Deschidere
(Sala de festivități)
10:00-12:00
„Robotica și LEGO, un hobby de actualitate”
(Laborator informatică L3)

Marți

09:00-11:00
Concurs de programare
(Laborator informatică L1)
11:00-12:00
Workshop „Dezvoltarea carierei” în cadrul proiectului Erasmus+ „Let’s think about our future working life” Editare video - Adobe Premiere Pro
(Laborator informatică L2)

Educație tehnologică

Luni

09:00-10:00
Deschidere
(Sala de festivități)

Joi

9:30-11:00
„Umbrele colorate”
(Hol demisol)